Till senaste kommentaren
Detta inlägg är gammalt och kan innehålla inaktuell information.

Hur ser planerna ut för lekpark i Högmora ?

Hej,

Nu var det ett tag sedan de blev klara med förskolan här i Högmora, men bygget bredvid där det ska bli lekpark verkar stå helt still. Hur ser planen ut för detta?

Vänligen,
Sarah
Visa bästa svaret

Kommentarer

  • Hej Sarah och tack för din fråga.

    Jag har varit i kontakt med mark-och exploateringssektionen och läget just nu är att det finns planer att komplettera platsen med lekplatsinslag, ett projekt som i så fall skulle drivas av kommunens landsskapssektion.

    Det är dock förutsatt att lokalplaneringssektionen inte behöver kvarstående yta för ytterligare någon typ av skoletablering. Så just nu inväntar landskapssektionen på besked från lokalplaneringen om de kan dra igång med lekplatsplanerna eller om ytan fortsatt behöver sparas för framtida skoländamål.

    Med vänlig hälsning,


    Susanne Servicecenter
  • Hej,

    Jag undrar om det finns någon uppdatering kring detta? Det är tråkigt att se ytan stå tom, och en lekpark hade verkligen behövts i området.

    Tack på förhand.

    Vänligen,
    Sarah
    Sarah
  • Hej igen Sarah och tack för att du hör av dig.

    Svaret är tyvärr nästan exakt det samma som tidigare nämnligen att för tillfället pågår en lokaliseringsutredning för att hitta en lämplig plats att kunna etablera en grundskola någonstans i Högmora kommundel. Innan ett tydligt huvudalternativ finns föreslaget för grundskolan har det inte kunnat fattats några nya eller andra beslut om denna yta. Lokaliseringsutredningen är planerad att kunna redovisa ett resultat någon gång i höst i år.

    Kommunens landskapsavdelning kommer att titta över hur ytan kan utvecklas så fort det kan konstateras att den inte kommer att vara nödvändig för ytterligare etablering av kommunal service (grundskola).

    Ha en fin kväll!

    Med vänlig hälsning,


    Susanne Servicecenter
  • Hej!
    Finns det någon ny information angående lekpark i Högmora?
    mvh Josephine
    Josephine
  • Hej Josephine,

    Jag har hört mig för och utredningen har inte gått framåt ännu.

    Med vänlig hälsning,

    Susanne Servicecenter
  • Hej,
    Kan ni uppdatera kring status lekplats i Högmora? 
    ​Vänligen, L
    Lisette
  • Hej Lisette och tack för att du frågar oss.

    Det är inget nytt i frågan utan frågan utreds fortfarande.

    Med vänlig hälsning,
    Susanne Servicecenter
    Bästa svaret
  • Jag Är för lek i högmora, men gör gärna ytan för alla boende, inte bara till barn och barnfamiljer.
    gör en del av ytan till lekplats, en annan del mer som park. Skapa rum som passar olika åldrar och intressen. Skapa rum för lek, gemenskap, natur, en plats för högmoraborna att samlas. Inkludera växtlighet och kanske vatten, det är en önskan.
    Patrik uppman
  • Hej Patrik !

    Tack för att du delar med dig av dina idéer. Jag kommer skicka dina önskemål vidare till vår landskapssektion.

    Ha en fortsatt trevlig dag !


    Med vänlig hälsning,
    AnnaCarin Servicecenter

  • Hej,
    Hur går det med att få hit lekplats med mera?
    Det bor väldigt mycket barn här och vi alla saknar platser för lek och umgänge i området

    Mvh

    L
  • Hej !

    Jag har kontaktat kommunens landskapsavdelning för att undersöka frågan men det finns ingen ny information att ge i dagsläget. Vi väntar fortfarande på besked i utredningen.

    Önskar dig en trevlig kväll !

    Vänligen,
    AnnaCarin Servicecenter

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.